Где купить
Поиск
Корекція нутрітивного статусу у осіб з синдромом хронічної втоми

Ми, наші органи і тканини, всі клітини наші складаються тільки з того, що ми їмо.

В останні роки лікарі все частіше почали звертати увагу на те, що ряд захворювань паралельно супроводжується хронічною втомою, яка не зникає після відпочинку і у подальшому призводить до зниження працездатності – розумової і фізичної. У сучасній медицині цей стан отримав назву: синдром хронічної втоми (СХВ) і імунної дисфункції. СХВ або "фатіг - синдром" ( fatique – франц. "слабкість, втома").

У лікарів-дослідників існують наступні гіпотези щодо причин виникнення СХВ:

  • інформаційний стрес – найбільш поширена причина;
  • ураження імунної системи;
  • вплив інфекції ( гіпотеза про вірусне походження синдрому оскільки в крові хворих СХВ часто виявляються антитіла до вірусів Епштейна – Барр та цитомегаловірусу; а також віруси герпесу VI та VII типів).;
  • отруєння організму;
  • депресія ( відомо, що у 50% хворих СХВ виявляються ознаки депресії). 

СХВ трапляється у всіх расових, етнічних та соціоекономічних групах. Вважають, що серед жінок цей синдром трапляється частіше у 2-3 рази, ніж серед чоловіків. Частота СХВ сягає 10-37 випадків на 100 тис. населення.

Сучасна людина знаходиться під впливом багатьох несприятливих факторів серед яких: високий рівень забруднення об'єктів навколишнього середовища як хімічними шкідливими речовинами, так і радіонуклідами; інфекційні фактори мікробного та вірусного генезу; хронічний стрес; а також неповноцінне харчування.

Тому стає зрозумілим, що СХВ виникає переважно у осіб, що проживають в екологічно несприятливих регіонах, де має місце вплив вище зазначених факторів.

Усі ці фактори мають негативний вплив на організм в цілому та стан імунної системи зокрема, ослаблюють її, що, в свою чергу, сприяє розвитку запальних процесів, ураженню організму інфекцією та активації латентної інфекції.

Крім імунної системи, при СХВ негативного впливу зазнає нервова, гіпоталамо-гіпофізарно-надниркова системи та система харчування. В той же час відомо, що здоров'я людини визначається, головним чином, ступенем забезпеченості організму енергією, основними харчовими речовинами, а також мікронутрієнтами٭.

Оскільки СХВ майже завжди супроводжується супутніми патологіями і шкідливими звичками, серед яких нераціональне і надто калорійне харчування, що може приводити до ожиріння, також вважається, що одним із шляхів подолання і зменшення рівня СХВ є дотримання раціонального харчування.

Таким чином, харчування має значний вплив на перебіг СХВ та тих захворювань, що паралельно супроводжуються СХВ. 

Тому, якщо говорити про раціональне харчування хворих з СХВ, необхідно дотримуватись наступних принципів:

1. Їжа людини – це складний комплекс тисяч хімічних речовин та сполук як природного походження, так і тих, що ми називаємо сьогодні чужорідними хімічними речовинами. Пацієнтам, що страждають на СХВ та проживають в несприятливих екологічних умовах, рекомендують, перш за все, споживати натуральні продукти.
2. Енергетична цінність раціону повинна відповідати фізіологічним потребам організму.
3. Згідно однієї із гіпотез, СХВ виникає внаслідок отруєння організму, тому прихильники лікування голодуванням вважають, що при голодуванні організм очищується і таким чином можливо ліквідувати причину СХВ. Але сьогодні це положення не знаходить підтримки. Голодування дуже небезпечно. Крім того, при голодуванні спостерігаються такі ж явища, як і при СХВ: втома, апатія, нудота, головний біль, запаморочення. СХВ не можна лікувати голодуванням.
4. Важливим елементом добового раціону хворих з СХВ повинно бути споживання рідини до 2 літрів протягом доби разом із збалансованим по вітамінам та нутрієнтам раціоном.
5. Одним із найважливіших макронутрієнтів٭٭ їжі є білок. Він служить будівельним матеріалом для усіх без винятку клітин організму.
6. Кількість жирів у раціоні повинна становити не більше 30 % від загальної кількості калорій.
 7. Вуглеводи є дуже важливою складовою харчування хворих СХВ. Недостатня кількість вуглеводів призводить до того, що з'являється почуття втоми. Вуглеводи раціону повинні бути переважно представлені овочами, фруктами, сухофруктами, ягодами, а також зерновими культурами та бобовими. Кількість вуглеводів повинна становити не більше 55-60% від енергетичної цінності раціону. Слід пам'ятати, що треба дуже обережно вживати ранні овочі та фрукти, вирощені у теплицях та з додаванням стимуляторів росту.

Хворим СХВ бажано споживати у 2 рази більше овочів та фруктів, продуктів зернових культур, ніж м'ясо-молочних продуктів. Раціон хворих з СХВ повинен бути збалансованим у відношенні багатьох нутрієнтів٭٭٭, оскільки недостаток їх споживання буде викликати не тільки почуття втоми, а й впливати на організм у цілому, порушуючи його адаптаційний потенціал.

До таких нутрієнтів відносять:

1. Вітамін С – захищає імунокомпетентні клітини від пошкодження, виступаючи в якості антиоксиданту. Він попереджає утворення в шлунково - кишковому тракті канцерогенних сполук із нітратів та нітритів, які потрапляють туди із водою та консервованою їжею; покращають функціонування імунної системи. Природнім джерелом вітаміну С є головним чином рослинні продукти. Особливо багато його міститься у плодах шипшини, чорній смородині, хроні, цибулі (особливо зеленій ), капусті, червоному перці, ін.
2. Вітамін А та каротиноїди – мають дуже важливе значення для імунної системи.
3. Вітамін Е – сильний антиоксидант, активізує синтез білка. Має властивості імуностимулятора, імуномодулятора та імунокоректора. Природні джерела вітаміну Е: рослинні олії, зернові, горіхи, жовток яйця, бобові, ін.
4. Вітаміни групи В стимулють синтез антитіл, знижуючи побічні та токсичні ефекти багатьох речовин, в т.ч. антибіотиків. Потреба у вітамінах групи В особливо зростає у стресових ситуаціях, при великих навантаженнях, заняттях спортом.
5. Калій – відіграє суттєву роль у регулюванні багатьох функцій організму. Приймає участь у процесі проведення нервових імпульсів та передачі їх на внутрішні органи. Покращує діяльність головного мозку, позитивно впливає при багатьох алергічних станах, відомим є вплив на серцево-судинну систему. Багаті калієм зелені овочі особливо з листям, банани, картопля особливо зварена або печена, курага.
6. Магній – являється універсальним регулятором біохімічних та фізіологічних процесів; бере участь у енергетичному обміні.
Недостатній вміст магнію в організмі проявляється багатьма симптомами, в т.ч. СХВ, зниженням розумової працездатності, послабленням уваги та пам'яті, схильністю до порушень серцевого ритму. Особливо багато магнію у продуктах рослинного походження, які забезпечують ⅔ його надходження з їжею. Деяка кількість магнію споживається із питною водою. Значна кількість магнію міститься у горіхах, куразі, сливах ( чорносливі ), фініках, какао (порошок). Багато магнію міститься у горіхах (мигдаль), свіжих фруктах (особливо у бананах, лимонах, грейпфрутах ), деяких сортах морської риби (скумбрія, оселедці), зелені ( салат, шпинат, укріп ).
Треба пам'ятати, що їжа з високим вмістом кальцію – сир, знижує засвоєння магнію організмом, а надлишок кальцію навіть пригнічує його засвоєння. Засвоєння магнію організмом із продуктів, які багаті білками або жирами також значно погіршується, оскільки магній з ними утворює сполуки, що не всмоктуються у кишечнику. Тому головну роль у забезпеченні організму магнієм мають фрукти, сухофрукти, зелень, горіхи, висівки.
7. Цинк – йому притаманна антиоксидантна активність; крім того, він покращує дію інших антиоксидантів. Найбільша кількість цинку міститься у субпродуктах, м'ясних продуктах, грибах, яйцях, фісташках, морепродуктах (устриці). Кількість цинку суттєво знижується при чищенні та переробці продуктів.
Горіхи займають друге місце по вмісту фітостеринів٭٭٭٭ після нерафінованих рослинних олій. Горіхи взагалі мають дуже різноманітний та збалансований хімічний склад. Вони містять протеїни, незамінні амінокислоти, жири (особливо мигдаль та грецькі горіхи), вуглеводи, мінеральні речовини – натрій, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо та цинк, а також вітаміни – β-каротин, В , В , В С, Е, пантотенову кислоту.

Таким чином, прекрасним доповненням до раціону особам з СХВ можуть бути горіхи та сухофрукти, які являються джерелом вітамінів та макро- і мікронутрієнтів. Вони можуть використовуватись як доповнення до основних прийомів їжі, а також для перекусів протягом дня. Особливо слід звернути увагу на те, що вони виступають у якості перекусів, замінюючи солодощі, які небажано вживати таким хворим.

На ринку України представлені сухофрукти та горіхи торгового дому Santa Vita. Це фрукти та горіхи, які імпортуються в Україну із 17 країн світу. Відомо, що сухофрукти, які продаються на ринках у відкритому вигляді, можуть бути вражені мікро пліснявою. З гігієнічних позицій продукція Торгового дому SantaVita, упакована у поліетиленову та поліпропіленову плівку є найбільш придатною для споживання.

٭ - мікронутрієнти - мікроелементи, вітаміни;
٭٭ - макронутрієнти - білки, жири, вуглеводи, мікроелементи;
٭٭٭ - нутрієнти - мікронутрієнти, макронутрієнти;
٭٭٭٭ - фітостерини - рослинні стерини, структурно подібні до холестерину, мають антиатеросклеротичну, онкопрофілактичну, антиоксидантну і імунностимулюючу активність. В організм людини фітостерини потрапляють із рослинною їжею.

Джерело: Доповідь доцента кафедри гігієни харчування «Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика» І.М.Хоменко на ІІІ Українському гастроентерологічному тижні.
09.11.2010 15:18
SantaVita в соцсетях